ul. Energetyków 46, 44-200 Rybnik
Centrum Onkologii Integracyjnej

Konferencja pod hasłem “Co pomaga w trakcie leczenia onkologicznego” zainaugurowała oficjalne funkcjonowanie Rybnickiego Centrum Onkologii Integracyjnej. To wyjątkowo cenna inicjatywa zapewniająca wsparcie zarówno pacjentom jak i ich rodzin. Centrum jest miejscem, w którym choremu przywraca się wiarę we własne siły, zachęca do aktywności fizycznej oraz co niemniej ważne zwraca się uwagę na zmianę niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Gości biorących w konferencji powitał prezydent Rybnika Piotr Kuczera. W programie spotkania nie zabrakło interesujących wykładów. Jako pierwszy głos zabrał dr n med. Grzegorz Słomian, specjalista onkologii klinicznej i medycyny paliatywnej. Swoje wystąpienie poświęcił celom i założeniom Centrum Onkologii Integracyjnej. Z kolei mówiła o tym dlaczego warto pomagać i wspierać chorego onkologicznie i oddział onkologiczny. W dalszej części dr n. społ. Marta Banout i mgr Ewa Żmuda mówiły o psychoonkologii , która stanowi wsparcie dla chorych i ich bliskich. Z kolei Elżbieta Krajczok dietetyk kliniczny mówiła o żywieniu stanowiącym niezbędny element leczenia. W dalszej części konferencji głos zabrała mgr Mariola Ciesielska która mówiła na temat jogi będącej drogą do zdrowia. Ostatnią występującą była mgr Marta Brzezinka, która przez pryzmat własnych, życiowych doświadczeń mówiła o Onkojodzie z zewnątrz i od środka w ujęciu pacjentki oraz instruktorki zajęć dla chorych. W sposób zdalny ze względu na swoją nieobecność do zebranych zwróciła się prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska.

Warto podkreślić, że Warsztaty, zajęcia fakultatywne, spotkania i ćwiczenia odbywać się będą w siedzibie Edukatorium Juliusz w Rybniku, ul. Klasztorna 11. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://www.juliusz.eu/. Przedstawiciele Fundacji na rzecz Onkologii “Rakowi-Stop” w Rybniku zachęcali do przekazania 1,5% podatku na wsparcie walki o życie chorych pacjentów. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. KRS to; 0000832983.

O skali problemu mogą świadczyć dane dotyczące Rybnika. W naszym mieście w ciągu roku hospitalizuje się blisko 5500 chorych, z czego 1200 to nowi chorzy u których stwierdzono nowotwory złośliwe. Sytuacja jest zatem poważna. Choroba w naszym kraju śmiertelne żniwo. Najnowszy Narodowy Test Zdrowia Polaków, czyli największe internetowe badanie zdrowia w polskim internecie (ponad 1 mln wypełnionych ankiet) wykazał, że w 2020 r., z powodu chorób nowotworowych, zmarło w Polsce blisko 109 tys. osób, z czego 92 proc. stanowiły nowotwory złośliwe.

Strona internetowa wykorzystuje mechanizm plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności strony. Rozumiem